«Злі птахи»: як миколаївці виготовляють ударні безпілотники для ЗСУ

Під час повномасштабного вторгнення на Миколаївщині жителі регіону почали допомагати війську, забезпечуючи його спорядженням, медичним обладнанням для автівок та дронів. На основі однієї з груп людей сформували загін "Злі Птахи", що виробляє ударні безпілотні літальні апарати для ЗСУ.

Із засновником стартапу Іллею Шполянським журналісти Суспільного поговорили в ефірі програми "Радіодень".

Стартап з виробництва дронів трансформували у серійне виробництво безпілотників "Бекфаєр". Це сучасний ударний дрон-камікадзе.

Початок та концепція виробництва дронів

Волонтер каже, на початку виробництва була концепція — створення системи, де є конструкторське бюро, бойовий підрозділ і серійне виробництво.

"Наразі ми маємо всі складові, можливо, вони не дуже розгалужені. Але є постійний результат, постійне виробництво, випуск нових одиниць. Ми все покращуємо, і саме правильна стратегія дозволяє сьогодні швидко реагувати на зміни, які відбуваються на фронті. А втім, ми робимо і будемо робити це успішно, показуючи своїм прикладом, все задля перемоги", — розповідає він.

Засновник стартапу Ілля Шполянський, 26 березня 2022 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Для інвесторів виробництва, відповідає Ілля, принципове значення має наявність державного контракту.

"На жаль, сьогодні отримати держконтракт складно, наближено до неможливості. Адже методології, за якою формують пріоритети для ЗСУ — незрозумілі та непрозорі, тому жодний інвестор не розуміє, чи буде контракт. Це відбувається вкрай недостатньо і вкрай повільно", — каже Ілля.

Особливість апарату

За словами Шполянського, випробування дронів відбувається безпосередньо у бойових умовах.

"Відпрацьовуємо його. Як тільки ми втрачаємо літаки або виникають технічні проблеми, ми тут же змінюємо, вдосконалюємо і далі застосовуємо пристрої. Це ефективно, так воно і має працювати. Вносимо конструкторські зміни, потім тут же імплементуємо у виробництво", — пояснює чоловік.Темпи виготовлення безпілотників

Ілля Шполянський каже, за майже два роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну його організація виготовила декілька десятків ударних дронів. З них більша частина зроблена в четвертому кварталі 2023 року і в січні 2024 року.

"Ми нанесли понад сто бомбових ударів по позиціях Росії. І приблизно порахували, що вартість ушкодженої або знищеної техніки росіян — 25-30 мільйонів доларів. І це без вартості життя російського солдата. Ми багаторазово окупили свій проєкт перед народом України", — наголошує засновник проєкту.

Безпілотний авіаційний комплекс «Бекфаєр», який виробляється в рамках проєкту. Фото: zliptakhy.com

Розповідає, за місяць можна спокійно зібрати один апарат.

"Це складний виробничий процес, дещо чекаємо по 3-4 місяці. Крім того, команда працює по інших напрямках. Ми навчаємо постійно бійців, FPV-пілотів, працюємо над розвідкою, над збиранням дронів, над технологіями з покращення якості уражень тощо", — каже Ілля.

Коментар у міськраді

Заступник Миколаївського міського голови Віталій Луков говорить, всі маємо максимально підтримувати такі ініціативи людей, тому що на війні будь-які методи влаштовують, допомагають звільнити землю від ворога.

"Я зустрічався з цією ініціативною групою. Наразі ми фактично знайшли ще одне приміщення, резервне, для них, щоб можна було працювати. Це те, чим ми можемо допомогти, та про це говорити багато не потрібно", — розповідає Луков.

Перший заступник Миколаївського міського голови Віталій Луков, 7 грудня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Віталій Луков каже, є обмеження щодо фінансової підтримки таких проєктів з бюджету міста, області, держави, допоки вся продукція не буде офіційно ліцензована та закуплена відповідно до українського законодавства.

Джерело

Новости Николаева