Зима в НБУ: як сумнівні дії головного юриста шкодять репутації регулятора
Директор юридичного департаменту НБУ Олександр Зима фігурує у провадженні щодо зловживання службовим становищем. Справа пов’язана з ліквідацією банку «Конкорд» та тиском на ФГВФО.
Національний банк України (НБУ) відіграє ключову роль у забезпеченні стабільності фінансової системи держави. Проте дії окремих високопосадовців можуть серйозно підривати довіру до регулятора. Однією з таких фігур є директор юридичного департаменту Нацбанку Олександр Зима, чиї дії викликають численні питання не лише в експертів, бізнесу та у громадянського суспільства, але й у правоохоронців. Голова НБУ Андрій Пишний має продемонструвати відповідальність і рішучість, звільнивши Зиму з посади, пише УНН.
Олександр Зима неодноразово ставав центральною фігурою у скандалах, що ставлять під сумнів об’єктивність і законність його рішень. Найгучнішою справою стала ліквідація банку «Конкорд». Суди першої та апеляційної інстанцій визнали, що рішення про відкликання ліцензії та ліквідацію банку було протиправним. Попри це, саме під керівництвом Зими юридичний департамент НБУ не лише прийняв сумнівні рішення, але й вдався до маніпуляцій, зокрема рекомендував Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відкликати позови банку проти НБУ.
Проти Зими за таке зловживання службовим становищем навіть відкрили кримінальне провадження. Справу зокрема відкрили через лист Олександра Зими до Фонду, у якому він від імені Нацбанку рекомендував ФГВФО відкликати позови, подані банком «Конкорд» проти НБУ ще до рішення про ліквідацію банку.
Фонд гарантування вкладів дослухався до цієї рекомендації, що, за словами співзасновниці банку «Конкорд» Олени Сосєдки, позбавило акціонерів їхнього конституційного права на справедливий суд.
Кримінальне провадження проти Зими перебувало в ДБР понад 9 місяців і за цей час по ньому не проводилось жодних слідчих дій. Співзасновниці «Конкорду» Олена та Юлія Сосєдки неодноразово вимагали від слідчих визнати їх потерпілими у цій справі і навіть отримували відповідні ухвали суду. Проте ці вимоги ігнорувалися.
Надія на зрушення у розслідуванні у акціонерів зʼявилася після того, як прокуратура передала справу на розслідування Печерському управлінню поліції.
Після цього слідчі визнали Олену та Юлію Сосєдок потерпілими по справі Зими, чим автоматично підтвердили, що дії посадовця нанесли шкоду. Експерти, опитані УНН вказують, що наступним кроком у розслідуванні цього кримінального провадження повинні стати проведення допиту Зими та вручення йому повідомлення про підозру.
Окрім персональної шкоди акціонерам «Конкорду» дії Зими нашкодили й державі. Адже вони ставлять під сумнів незалежність дирекції ФГВФО та негативно впливають на взаємодію України із міжнародними фінансовими інституціями. Зокрема, це може викликати серйозне занепокоєння у Міжнародного валютного фонду, який приділяє особливу увагу роботі фінансового сектору нашої країни.
Такі дії не просто підривають репутацію регулятора, але й створюють прецеденти для зловживань і порушень законів.
Національний банк має бути символом стабільності, прозорості та професіоналізму. Проте присутність у його керівних органах людей із сумнівною репутацією кидає тінь на всю інституцію. Дії Зими спричиняють втрату довіри з боку бізнесу, міжнародних партнерів і громадян.
Наявність кримінального провадження за фактом зловживання службовим становищем Зимою прямо суперечить принципам доброчесності, які мають бути основою для роботи в регуляторі.
Як керівник НБУ, Андрій Пишний несе відповідальність за забезпечення довіри до регулятора. Його завдання – не тільки реформувати систему, але й демонструвати рішучість у подоланні внутрішніх проблем. Звільнення Олександра Зими стало б важливим сигналом того, що Нацбанк готовий до змін і не толеруватиме жодних порушень.
Це також могло б стати позитивним сигналом для міжнародних партнерів, які уважно стежать за прозорістю українських інституцій, особливо в умовах війни.