"Відчуваємо себе масовкою". У Всеукраїнській фармацевтичній палаті поскаржились, що законодавці ухвалюють рішення без обговорення з професійною спільнотою
Голова Всеукраїнської фармацевтичної палати критикує ухвалення законодавчих рішень без обговорення з професійною спільнотою. Експерти попереджають про ризики спрощеної реєстрації ліків та їх потенційну небезпеку для населення.
Законодавчі рішення, які стосуються регулювання роботи фармацевтичного ринку, ухвалюються без попереднього обговорення з професійною спільнотою і часто вони не мають економічного обґрунтування. Про це в інтервʼю УНН розповів голова правління «Всеукраїнської фармацевтичної палати», член ради Міжнародної федерації фармацевтів, член Американської асоціації фармацевтів Олег Клімов.
За словами Олега Клімова, Україна декларує семимильні кроки адаптації всього українського законодавства до європейських стандартів, нормативів і директив, зокрема й у фармацевтичній галузі. Проте за правилами Європейського Союзу професійні громадські організації є одними із тих, хто приймає активну участь в підготовці різних регуляторних актів.
«Нас турбує те, що останнім часом ми себе відчуваємо масовкою у цих процесах, а не учасниками, нас практично не то що не чують, а приймаються рішення, які не мають економічного обґрунтування, якісь лозунги і не більше», — зазначив Олег Клімов.
Він додав, що «Всеукраїнська фармацевтична палата» активно аналізує нормативні документи, які діють в Європейському Союзі.
«Наприклад, ми розбираємо ініціативу, щоб без процедури реєстрації ці ліки поступали в Україну. Вибачте, будь ласка, я як фармацевт з багаторічним стажем, взагалі не розумію, як таке можна було ініціювати, тому що Україна є членом міжнародної Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій (РIC/S). Країни-члени мають спрощену процедуру реєстрації. А тут пропозиція запустити, хто хоче і як хоче. Перепрошую — це, скажімо так, міна уповільненої дії, яка просто може знищити частину населення України, тому що ніхто не буде відповідати за контроль якості, за холодовий ланцюг і так далі», — розповів Олег Клімов.
Він зазначив, якщо така ініціатива запрацює, то ліки будуть дешевшими, бо процедуру реєстрації і клінічних випробувань ніхто не пройшов, і не погодили ці документи з регуляторними органами України. «На наш погляд, це неприйнятна пропозиція, і вона, я так думаю, готувалася людьми, які далекі від системи охорони здоров’я», — сказав він.
Наприкінці листопада Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №11493, метою якого було спростити реєстрацію лікарських засобів для централізованих закупівель. Однак до другого читання у документ можуть внести правки, які викликали широкий резонанс та обурення фармацевтичної спільноти. Основні ризики, на які звертають увагу експерти, стосуються посилення бюрократії, ускладнення постачання ліків і негативного впливу на доступність медпрепаратів для громадян.