Різдвяний стіл 2024: топ-4 традиційних страв

Різдвяний стіл 2024: топ-4 традиційних страв

Рецепти 4 головних страв для різдвяного столу. Детальні інструкції приготування куті, вареників з картоплею та грибами, узвару та святкового салату «Різдвяний вінок».

Різдвяний стіл є важливою частиною святкування Різдва в Україні. Страви традиційної різдвяної вечері бережуть в собі традиції, які передаються з покоління в покоління. 

Символічність різдвяного столу виявляється в кількості страв, яких має бути рівно 12. Це число не випадкове: воно символізує 12 апостолів, і кожна страва має своє значення. 

УНН зробив підбірку рецептів страв на ваш різдвяний стіл-2024 від Євгена Клопотенка.

Однією з основних страв, яка обовʼязково має бути на різдвяному столі — це кутя. Кутя — це традиційна українська обрядова страва, яка символізує достаток, єдність родини та шанування предків. Її готують переважно на Святвечір. 

ТРАДИЦІЙНА КУТЯ З ПШЕНИЦІ. РЕЦЕПТ КУТІ З РОДЗИНКАМИ ТА МАКОМ

ІНГРЕДІЄНТИ

350 г пшениці 

50 г волоських горіхів

50 г родзинок

50 г запаленого маку

1 ч. л. лимонної цедри

2 ст. л. лимонного соку

мед до смаку

Крок 1

Промийте 350 г пшениці, аби позбавитися смітинок та зайвого лушпиння. Зараз у магазинах продається вже готова пшениця спеціально для приготування куті, але ми використовуємо звичайну.

Крок 2

Помиту пшеницю залийте водою та варіть 30 хвилин після закипання. На 350 г пшениці вам знадобиться 1,4 л води, тобто співвідношення має бути 1:4. Якщо любите більш розварену кутю, варіть трохи довше.

Крок 3

Викладіть у миску 50 г маку та залийте окропом на 15 хвилин, потім злийте воду. Запарений мак розітріть у макітрі чи ступці. Чудово для перетирання маку підійде електрична кавомолка або блендер зі спеціальною насадкою. У такому разі мак можна навіть не замочувати, а молоти до того часу, поки не почне утворюватися макове молочко.

Крок 4

Подрібніть 50 г волоських горіхів. Я раджу зробити це за допомогою щільного пластикового пакета та скалки. Треба просто скласти горіхи до пакета та відбити скалкою. Так простіше контролювати ступень подрібнення, бо в блендері ви можете швидко перебити горіхи до стану борошна, а це нам не потрібно.

Крок 5

У велику миску викладіть зварену пшеницю і додайте подрібнені горіхи та мак, всипте 50 г родзинок та додайте мед до смаку.

Крок 6

Натріть у миску лимонної цедри та вичавіть лимонний сік до смаку. Це додасть куті трохи кислинки та неймовірного цитрусового аромату.

Крок 7

Добре все перемішайте і додайте теплої води до бажаної консистенції готової страви.

Ще однією не менш важливою складовою традийного різдвяного столу є вареники з різними начинками. Зазвичай їх начиняють капустою, картоплею, грибами, квасолею. Роблять і солодкі варіанти, наприклад, з вишнями, сиром або маком.

ВАРЕНИКИ З КАРТОПЛЕЮ ТА ГРИБАМИ ВІД ЄВГЕНА КЛОПОТЕНКА

ІНГРЕДІЄНТИ

Для тіста:

360 г борошна 

180 мл води

½ ч.л. солі

2 ст.л. олії

Для начинки:

130 г картоплі 

200 г печериць 

1 цибулина 

2 ст.л. олії

¼ ч.л. чорного меленого перцю 

⅓ ч.л. солі

2 ст.л. олія 

сметана чи засмажка для подачі

Крок 1

У 360 г борошна додайте 180 мл води, ½ ч.л. солі та 2 ст.л. олії. Замішайте однорідне тісто та лишіть відпочивати.

Крок 2

Очистьте 130 г картоплі, покладіть у каструлю та залийте водою. Варіть 25 хвилин, перевіряючи готовність ножем: він повинен легко входити в картоплю. Злийте воду з картоплі та потовчіть.

Крок 3

Наріжте 200 г грибів пластинками, цибулю — трішки меншими пластинками. Розігрійте на пательні 2 ст.л. олії, обсмажте гриби впродовж 5 хвилин. Додайте на пательню цибулю та смажте ще 3-4 хвилини. Змішайте грибну засмажку з картоплею, додайте 1/3 ч.л. солі та 1/4 ч.л. перцю.

Крок 4 

Розкачайте тісто товщиною приблизно 0,5 см, виріжте склянкою кружальця та формуйте вареники. Залишки тіста зберіть у кулю, знову розкачайте та доробіть вареники.

Крок 5

Закип’ятіть воду в каструлі, вкиньте вареники та варіть 5 хвилин від моменту закипання. Викладіть вареники в тарілку, змастіть 2 ст.л. олії та подавайте зі сметаною чи грибною засмажкою.

Серед напоїв на різдвяному столі обовʼязково має бути традиційний узвар. Це напій, який зазвичай готують з сушених фруктів та меду.

УЗВАР ІЗ СУХОФРУКТІВ: РЕЦЕПТ ТРАДИЦІЙНОГО УКРАЇНСЬКОГО НАПОЮ

ІНГРЕДІЄНТИ

350 г сухофруктів

3 л води 

7-8 ст. л. меду

3 бутони гвоздики

1 ст.л. маку

Крок 1

Сушені фрукти та ягоди або їх готовий набір викладіть у друшляк та ретельно промийте під проточною водою.

Крок 2

Після цього викладіть у велику каструлю та залийте 3 л води. Варіть на маленькому вогні протягом 30 хвилин під кришкою, аби смак вийшов більш насиченим.

Крок 3

Вимкніть вогонь і додайте 3 бутони гвоздики і 1 ст. л. маку, добре перемішайте та залиште узвар вистигати.

Крок 4

Коли узвар трохи охолоне та стане теплим, додайте мед. Перемішайте, доки він не розчиниться. Ми додаємо 7-8 ст. л. меду, та ви можете дати трохи менше чи більше, куштуйте.

Крок 5

Добре охолодіть напій та подавайте до столу.

Зазвичай на Святвечір подаються пісні страви. Втім на Різдвяну вечерю стіл можна наповнювати і чимось мʼясним. Тож ми пропонуємо приготувати незвичайний салат «Різдвяний вінок». 

СВЯТКОВИЙ САЛАТ «РІЗДВЯНИЙ ВІНОК» ВІД ЄВГЕНА КЛОПОТЕНКА

ІНГРЕДІЄНТИ

Для салату 

1 пакування руколи (75 г)

2 великі мандарини 

100 г сиру горгонзола 

50 г горіхів 

100 г прошуто або хамону

Для заправки

сік 1 мандарину 

50 мл соєвого соусу

2 ст. л оливкової олії 

Крок 1

У соусник вичавіть сік 1 мандарина, 50 мл соєвого соусу, 2 ст. л. оливкової олії та перемішайте. Поставте соусник по центру широкої тарілки.

Крок 2 

Почистьте 2 мандарини, та наріжте їх кружальцями. 100 г сиру горгонзоли поламайте шматочками. Подрібніть ножем 50 г горіхів.

Крок 3

Навколо соусника викладіть руколу, дольки мандаринів, шматочки сиру, хамон та горіхи і подавайте.

Джерело

Новости Николаева