НАЗК повинно встановити факти незаконного збагачення одним з керівників податкової Сокуром

НАЗК повинно встановити факти незаконного збагачення одним з керівників податкової Сокуром

Євгеній Сокур не вказав у декларації цивільну дружину Аліну Лебедєву, з якою проживає з 2016 року. НАЗК перевіряє можливе незаконне збагачення через її успішний квітковий бізнес та конфлікт інтересів.

Заступник голови ДПС Євгеній Сокур потрапив у центр кількох розслідувань: недекларування даних про цивільну дружину Аліну Лебедєву, можливий конфлікт інтересів через її бізнес, а також кримінальне провадження щодо перевищення службових повноважень. НАЗК повинне перевірити чи є у його діях ознаки незаконного збагачення, які можуть мати кримінальні наслідки. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив заступник голови Громадської ради при НАЗК, член правління коаліції «RISE», голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик.

Контекст

Раніше Євгеній Сокур в ході слідства по справі про нібито замах на нього, сам розповів правоохоронцям, що із 2016 року проживає разом із дівчиною на імʼя Аліна у квартирі на проспекті Лобановського, 6-Д. Проте у своїх деклараціях Сокур жодного разу не згадав про свою співмешканку. Після депутатського звернення члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної НАЗК розпочало перевірку  щодо Євгенія Сокура. В Агентстві у відповідь на запит УНН також підтвердили, що проводять моніторинг  способу життя посадовця. Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зазначила, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє чи був спільний побут у Сокура з його співмешканкою Аліною.

Пізніше зʼясувалося, що Сокур проживає  з Аліною Лебедєвою. Як вказано в системі Youcontrol, Аліна Лебедєва зареєструвала ФОП 3 серпня 2022 року. Основний КВЕД діяльності  — роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах. Варто зазначити, що Сокур отримав керівну посаду у податковій менш ніж за три місяці до цього – у травні 2022 року. За трохи більше ніж рік роботи під час повномасштабної війни справи у Аліни Лєбєдєвої йшли настільки добре, що на свій день народження 1 листопада 2023 року вона оголосила про відкриття квіткового бутіку в самому серці столиці – у бізнес центрі «Леонардо». 

За словами голови Руху #SaveФОП Сергія Доротича карколомний успіх співмешканки Сокура може бути повʼязаний з іншим дуже цікавим аспектом – легалізацією коштів за допомогою її бізнесу.

Заступник голови Громадської ради при НАЗК Сергій Миткалик в ексклюзивному коментарі УНН зазначив, що не внесення в декларацію даних про свою співмешканку, з якою спільно проживає і має взаємні права та обов’язки Євгенієм Сокуром – це порушення законодавства. «Якщо вони спільно проживають понад 180 днів, НАЗК має перевірити цей факт і вжити відповідних заходів», — наголосив Миткалик.

Якщо факт спільного проживання підтвердиться, за його словами, далі аналізуються доходи та статки співмешканки. «Чим більше майна у співмешканки, тим більшою буде сума незадекларованого майна. Якщо це більше півтора мільйона гривень, можна говорити про можливу кримінальну відповідальність через недостовірні відомості в декларації або навіть ознаки незаконного збагачення», — пояснив експерт.

Схема приховування майна 

Другий можливий момент, на який звернув увагу Миткалик, — приховування майна. «Декларанти часто розлучаються через суд, але продовжують проживати зі своїми фактичними дружинами. Майно записують на співмешканок, які юридично не пов’язані з посадовцем, і тому не підлягають фінансовому моніторингу», — зазначив Миткалик.

Це, за його словами,  дозволяє чиновникам створювати бізнес, купувати майно та легалізовувати доходи без ризику бути викритими. «Якщо НАЗК підтвердить ці факти, можна говорити про незаконне збагачення», — наголосив Миткалик.

Конфлікт інтересів

Ще один аспект — можливий конфлікт інтересів. «Насправді, зазвичай практика дуже рідко доводить конфлікт інтересів, бо це насправді, по перше, адміністративне правопорушення, бо недостовірне декларування чи ознаки незаконного збагачення це, власне, кримінальна відповідальність… Знову таки, треба оцінювати всі доходи, все майно співмешканки. Доводити, що умовно посадовець, маючи свої службові повноваження, сприяв, наприклад, безпосередньому бізнесу цивільної дружини створювати і примножувати її статки», — підкреслив Миткалик.

Експерт додав, що такі ситуації часто ускладнюються недостатністю прямих доказів. Проте, якщо буде встановлено зв’язок між діяльністю посадовця і примноженням статків співмешканки, можливі наслідки включатимуть навіть цивільну конфіскацію.

Нагадаємо

Проти Сокура розслідується кримінальне провадження за службовий злочин. Ця справа була відкрита ДБР 4 листопада 2022 року за ч. 3 ст. 365 КК України, за фактом перевищення службових повноважень Сокуром, який 26 жовтня 2022 року підписав розпорядження про анулювання ліцензії ПАТ «Укртатнафта» на виробництво пального. Такі дії чиновника, за версією слідства, спричинили тяжкі наслідки товариству, а також державі у вигляді неможливості виконання мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони та обороноздатності держави. У Державному бюро розслідувань повідомили УНН, що це кримінальне провадження досі розслідується.

Джерело

Новости Николаева