Навіщо лукашенку російський "орєшнік" у білорусі? В ISW дали роз'яснення
путін і Лукашенко підписали новий союзний договір про гарантії безпеки, що дозволяє розмістити в білорусі балістичні ракети «Орєшнік». Договір також передбачає використання тактичної ядерної зброї в разі агресії.
російська влада продовжує свої стратегічні зусилля з де-факто анексії білорусі та подальшого розширення російської військової присутності в білорусі як союзної держави. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW), пише УНН.
Президент росії володимир путін і президент білорусі олександр лукашенко на засіданні Вищої державної ради Союзної держави в Мінську підписали новий союзний договір про гарантії безпеки. лукашенко публічно закликав путіна розмістити в білорусі балістичні ракети «Орєшнік». Президент білорусі висунув умову, що білоруське військово-політичне керівництво визначить цілі «Орєшніка», якщо ракета коли-небудь запуститься з території білорусі. На таке прохання путін заявив, що до середини 2025 року росія може розмістити в білорусі комплекси «Орєшнік» на підставі нового союзного договору про гарантії безпеки та в міру нарощування росією виробництва балістичних ракет «Орєшнік». Також, як зазначив президент росії, новий договір про безпеку дозволяє росії та білорусі використовувати «всі наявні сили та засоби» в рамках зобов’язань росії та білорусі щодо взаємної оборони.
Відповідно до догвору, країни мають забезпечити безпеку кордонів Союзної держави. Також, новий документ передбачає можливість використання російської тактичної ядерної зброї, розміщеної в білорусі, у разі агресії проти білорусі.
«Угода була підписана після публікації оновленої ядерної доктрини росії 19 листопада, яка офіційно поставила білорусь під ядерну парасольку росії та є узгодженою з чинними договірними зобов’язаннями росії з білоруссю. Розгортання балістичних ракет «Орєшнік» у білорусі ще більше збільшить військовий слід росії в білорусі та просуне давні стратегічні зусилля кремля з розмивання суверенітету білорусі та фактичної анексії білорусі через рамки Союзної держави», — йдеться у звіті.
Варто зазначити, що окрім цієї угоди, росія та білорусь підписали ще 10 союзних документів. Серед них є Концепція безпеки Союзної держави, Указ про єдині правила у сфері захисту прав споживачів, Указ про спільні заходи з боротьби з контрабандою, Угоду про формування єдиної електроенергетичної мережі ринку, постанова про скасування роумінгу мобільних пристроїв, постанова про святковий захід до 80-річчя перемоги у Другій світовій війні.
Утім, президент білорусі, ймовірно, намагається все ж зберегти суверенітет своєї держави проти москви. лукашенко виступає за те, щоб тримати під контролем російську зброю, що розміщена на території білорусі. Однак, спроба Лукашенка історично зазнавала невдачі.
Тривалий час лукашенко намагався конкурувати з Кремлем, щоб визначити, чи зможе білорусь встановити контроль над російськими військовими активами, такими як передові системи протиповітряної оборони С-400. За словами, Державного секретаря Ради безпеки білорусі олександра вольфовича, тільки лукашенко може віддати наказ про застосування російської тактичної ядерної зброї, розміщеної в їх країні. А сам президент білорусі зазначив, що російські військові продовжуватимуть використовувати систему «Орєшнік» у білорусі. Тобто це означає збереження контролю москви над будь-якими балістичними ракетами «Орєшнік», розміщеними у білорусі.
В ISW наголошують, що розміщення «Орєшніка» в білорусі не збільшує ризики ударів балістичними ракетами по Україні та країнам НАТО, не зважаючи на те, як у кремлі говорять про ядерну зброю.
Російські війська регулярно обстрілюють Україну балістичними ракетами «Іскандер», гіперзвуковими балістичними ракетами «Кінжал» і крилатими ракетами Х-101, які можуть нести ядерну зброю.
Нагадаємо
На кордоні з росією фіксується 100-150 обстрілів щодоби, найбільше на Сумщині. На білоруському напрямку ситуація контрольована, переміщень військ не спостерігається.