Жодного дня цей документ не працював: Зеленський про Будапештський меморандум
Президент України заявив, що Будапештський меморандум жодного дня не працював за 30 років існування. Зеленський наголосив на необхідності дієвих гарантій безпеки замість простих підписів та обіцянок.
Будапештський меморандум, який був підписаний 5 грудня 1994 року, довів, що він жодного дня цей не працював, тому кожен у світі тепер знатиме, що просто підпису будь-якої держави, якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо, а потрібні дієві гарантії.
Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні, передає УНН.
Деталі
І ще одна річ – річ, яка мала масштабне значення, коли була підписана, але сьогодні навіть на багато слів не заслуговує. Сьогодні – 30 років Будапештському меморандуму. Десять років війни. Жодного дня цей документ не працював. І через це кожен у світі тепер знатиме, що просто підпису будь-якої держави, якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо. Потрібні дієві гарантії. Тобто реальне союзництво та реалістичний безпековий фундамент усередині країни. Зброя, яка дає змогу захиститись і стримати ворога. І єдність, яка допомагає вистояти навіть у найскладніші моменти. Працюємо над кожним з елементів безпеки
— сказав Зеленський.
Доповнення
Мемора́ндум про гарантії безпеки у зв’язку з приєдна́нням України до Договору про нерозповсю́дження ядерної збро́ї — міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, росією, Великою Британією та США про гарантії Україні у зв’язку з набуттям нею неядерного статусу.
Країни, що підписали меморандум зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет та кордони України; утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України; утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги тощо.
Документ від України підписав тодішній президент України Леонід Кучма.
Нагадаємо
Глава МЗС України Андрій Сибіга заявив про відмову від нових домовленостей на зразок мінських угод. росія прагне створити світ зон впливу та диктувати нові правила через силу.
МЗС України заявило про відмову від будь-яких гарантій безпеки, що є альтернативою повноправному членству в НАТО. Рішення прийняте з огляду на досвід Будапештського меморандуму та його неефективність.