Битва за першу сходинку продовжується, сенсації у Черкасах та Рівному, повітряні тривоги: результат 13 туру УПЛ
«Динамо» перемогло «Полісся» 2:1 та зберегло лідерство в УПЛ. «Олександрія» розгромила «Карпати» 3:0 завдяки хет-трику Кампуша та продовжує переслідування киян.
Київське «Динамо» продовжує очолювати турнірну таблицю після перемоги над «Полісся», але і «Олександрія» продовжує дихати в спину з хеттриком центрального захисника. Повітряні тривоги на Київщині, пес-вболівальник, сенсації у Черкасах та Рівному — так пройшов черговий 13 тур Української прем’єр ліги. УНН вирішив розповісти результати, нові досягнення та чим запам’ятається черговий тур УПЛ.
Ювілейна перемога Максимова
Відкривати черговий тур УПЛ випало одеському «Чорноморцю», до якого завітала полтавська «Ворскла». Матч був принциповий для обох команд, адже перемога могла б дозволити «Чорноморцю», який йшов 11-м у таблиці, відірватися від полтавчан, які займали 13 позицію, а команд розділяли лише два очки.
Вже за традицією, перший символічний удар по м’ячу виконав Олексій Литовченко, який вийшов на поле разом із своїм сином, — військовослужбовець ЗСУ, який став на захист України у 2022 році, та воював в лавах 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу. Під час служби перебував на різних напрямках, але отримав поранення під Бахмутом 16 червня 2023 року, та майже рік проходить реабілітацію.
Перший небезпечний момент виник вже на 2 хвилині поєдинку, коли Ілля Крупський пробив в штрафному після подачі з флангу, але м’яч полетів вище. «Ворскла» вже за 10 хвилин мала свій момент, але Ковталюку не вистачило влучності. Одесити в перші 45 хвилин гольових моментів майже не створили, лише поодиноко виходячи в контрвипади.
В перерві поєдинку «Чорноморець» вшанував неперевершене спортивне досягнення команди моряків зразка 1974 року. 50 років тому Чемпіонат СРСР завершився в листопаді здобуттям історичної бронзи для одеського клубу. З нагоди святкування 50-річного ювілею важливої події в історії вітчизняного футболу подяку від клуба та спеціально замовленні з цього приводу унікальні значки отримали зірки золотого покоління-1974: гравцям Олександру Дегтярьову, Сергію Павленку, Володимиру Родіонову, Віктору Зубкову, В’ячеславу Лещуку, Олександру Голоколосову, масажисту Володимиру Соколову. Клубні відзнаки передали також Анатолію Дорошенку, який проходить лікування.
У церемонії нагородження взяли участь керівник обласної федерації футболу, голова одеської ОВА Олег Кіпер та генеральний директор ФК «Чорноморець» Анатолій Мисюра.
Після перерви характер гри не змінився, тривала абсолютно рівна гра. Команди відповідали одна одній на момент, але розв’язка матчу наступила наприкінці поєдинку — на 76-ій хвилині. Саме у той момент «Ворскла» організувала свою атаку, яка супроводжувалася купою відскоків та рекошетів, але зрештою м’яч вийшов на кутовий. Після подачі Челядін через себе скинув до воротарського майданчику, м’яч влучив у Бутка, який не зміг його приборкати, і шкіряний відлетів на Ндукве, який краще за всіх зорієнтувався у воротарському та проштовхнув його в сітку — 1:0.
До кінця поєдинку «Чорноморець» намагався відігратися, але не вистачило часу, а фінальний свисток зафіксував мінімальну перемогу полтавчан, яка стала для коуча «Ворскли» 80-тою на тренерській посаді в УПЛ.
«Сухі нулі» в битві аутсайдерів
Другий матч п’ятниці, в якому зустрічалися столичний «Лівий берег» та петровський «Інгулець», було відкладено на 25 хвилин через повітряну тривогу на Київщині. Однак росіяни не змогли зіпсувати настрій півзахиснику киян Руслану Дедуху, який отримав приз найкращого гравця своєї команди минулого місяця.
Перший удар по м’ячу виконав старший прапорщик Збройних сил України Юрій Глухенький, який розпочав військову службу ще у 1980 роках, згодом з 2014 по 2017 роки брав участь в АТО, а з 2022 року приєднався до лав Київської ТРО та був нагороджений відзнаками за оборону Києва та Київської області.
Перший епізод від «Інгульця» виник вже на 5 хвилині, коли Кисленко пробив головою точнісінько в руки Механіву. Згодом Механіву прийшлося знову вступати в гру, потягнувши удар від Вівальда, який пробивав головою після подачі з кутового.
«Інгулець» навіть забив на 32-й хвилині, але арбітр скасував взяття воріт через те, що Малиш, який завершував атаку гостей, підіграв собі рукою. По перерві малюнок гри не змінився, але підопічні Кобіна виглядали переконливіше. Спочатку П’ятов пробив класно у нижній кут «Лівого берега», але Механів виручив свою команду. Оговтався «Лівий берег» під завісу поєдинку. Героєм столичного колективу міг стати Когут, який на 73-й хвилині мав чудову можливість забити, проте Паламарчук врятував «Інгулець».
До кінця матчу команди вже відверто догравали матч, а фінальний свисток зафіксував «суху» нічию — 0:0.
Сенсаційна перемога «Оболоні» вперше за 1,5 місяці
В першому матчі суботи до черкаського «ЛНЗ» завітав ще один аутсайдер — столична «Оболонь», яка йшла на передостанньому місці. Перший удар по м’ячу в матчі виконав старший солдат, колишній військовослужбовець 156 окремого батальйону 118 бригади територіальної оборони Черкащини Олександр Носенко.
Олександр участь в боях за територіальну цілісність з 2014 до 2016 року, захищав міста Маріуполь, Новоазовськ та Луганський аеропорт. 26 лютого 2022 року під час оборони міста Попасна Луганської області отримав поранення. Нині є гравцем команди спортсменів — ветеранів війни. Учасник всеукраїнських змагань «Ігри Нескорених».
Перші 15 хвилин залишилися за «ЛНЗ», які впевненіше виглядали в атаці, та мали можливість відкривати рахунок. Однак, на 16 хвилині півзахисник киян Черненко несподівано пробив з-за меж штрафного – кіпер «ЛНЗ» у стрибку перевів м’яч з-під поперечини на кутовий. «ЛНЗ» відповів за 5 хвилин, коли Путря прострілив вздвож воротарського, а Карась ледве не зрізав м’яч у власні ворота. Класний епізод мала «Оболонь» на 35 хвилині, коли Груша з близької відстані розстрілював Кучеренка, але той знову врятував свої ворота. За мить Кучеренко видав, напевно, сейв туру, коли Черненко пробив з-за меж штрафного, але м’яч після рикошету полетів у верхню дев’ятку, але Кучеренко зміг потягнути.
По перерві «Оболонь» все ж таки отримала свій момент: Груша накрутив на правому фланзі захисника і прострілив – Кучеренко потягнув, але Слободян був першим на добиванні. «ЛНЗ» навіть зміг зрівняти рахунок, але гол Суареша було скасовано, оскільки легіонер підіграв собі рукою.
Фінальний свисток зафіксував сенсаційну перемогу «Оболоні», яка востаннє перемагала у вересні — 1:0.
«Олександрія» завдяки хеттрику Кампуша продовжує дихати в спину «Динамо»
В другому матчі суботи до «Олександрії», яка нав’язує боротьбу київському «Динамо» за перше місце в турнірній таблиці, завітали львівські «Карпати», які йдуть в середині турнірки.
Перший удар в поєдинку виконав старший солдат 41-ої окремої механізованої бригади Максим Ткаченко. Бригада виконувала поставленні завдання в обороні Куп’янська та Часового Яру, а зараз виконує бойові завдання на Курському напрямку.
Також Максим отримав пам’ятну футболку від головного тренера «Олександрії» Руслана Ротаня із номером 41.
Матч розпочався з удару Олександра Бєляєва вже на 2 хвилині, який змістився з лівого флангу та цілив у дальній кут. Олександр Кемкін у падінні відвів загрозу. «Карпати» відповіли ударом Олега Очеретька, який відгукнувся на навіс Євгена Підлепенця – кіпер «Олександрії» відвів загрозу.
До середини першого тайму активніше виглядали «Карпати», але потуги львів’ян не вилилися у забиті голи. Зокрема, на 27 хвилині Чачуа потужно пробивав, але не зміг поцілити у ближній кут. На 36-ій хвилині настав зірковий час захисника олександрійців Мігеля Кампуша, який класно пробив зі штрафного в ближній кут Кемкіна — 1:0.
На 40-ій хвилині «Карпати» могли відігратися, коли Костенко подавав до штрафного, але м’яч зрізався і полетів за комірець голкіперу, але не точно.
На старті другого тайму господарі здобули право на пенальті. Жан Педрозу наступив на ногу Безеррі, тож рефері вказав на позначку. Одинадцятиметровий удар взявся виконувати Кампуш і вдруге відправив мʼяч у сітку.
На 60-ій хвилині «Карпати» врятувала стійка, коли вона прийняла удар Мишньова, після скидки Бєляєва. Незабаром нагоду зменшити відставання у рахунку втратили «Карпати». Іґор Невес головою пробив після подачі з кутового, але Георгій Єрмаков витягнув мʼяч з кута воріт.
На 86-ій хвилині кіпер «Карпат» скосив у своєму штрафному Ковальця, а арбітр вказав на позначку. Пенальті взявся виконувати знову Кампуш, пробивши точнісінько в лівий кут. Кемкін вгадав напрямок удару, але не вистачило кількох сантиметрів, щоб парирувати удар — 3:0.
Фінальний свисток зафіксував розгромну перемогу «Олександрії» — 3:0, а також олександрійці встановили новий клубний рекорд за безпрограшною серією в УПЛ – 17 матчів.
«Кривбас» вривається в топ-5
В заключному матчі суботи до ковалівського «Колосу» завітав криворізький «Кривбас». Як і в матчі «Лівий берег» — «Інгулець», початок поєдинку було відкладено майже на 1,5 години через повітряну тривогу на Київщині. Старт поєдинку залишився за гостями, коли Микитишин пробив класно головою після подачі Бандейри, але виручив Пахолюк. «Колос» відповів своїм моментом — Каріока пробив по воротах, але м’яч після рикошету ледь не залетів у ближній кут. Згодом «Колос» перехопив ініціативу, про що свідчить статистика ударів в першому таймі — 11:1. Однак, в першому таймі глядачі голів не побачили.
«Кривбас» за всю гру завдав два удари по воротах у площину і саме другий удар виявився влучним — Твердохліб, який вийшов на другий тайм, вже за 2 хвилин відкрив рахунок в матчі: Соса скинув головою на Твердохліба, останній увірвався до штрафного, накрутив захисників та влучно пробив у кут — 1:0.
«Колос» оговтався за 15 хвилин та зміг зрівняти рахунок — після подачі з кутового, Кліщук кулаками вибив м’яч точно на Козіка, який потужно пробив по воротах, але кіпер «Кривбасу» впорався з ударом, а от на добиванні Болівара був безсилим, який пробив у дальній кут — 1:1.
«Колос» продовжував атакувати і був значно ближчий до взяття воріт, ніж суперник. На 80-ій хвилині Соса міг виводи «Кривбас» вперед, але підвела влучність. Фінальний свисток зафіксував нічию, але вона дозволила «Кривбасу» увірватися у п’ятірку кращих чемпіонату.
Ще одна сенсацій. На цей раз у Рівному
В першому матчі неділі до рівненського «Вереса» завітав львівський «Рух», який останнім часом дещо загальмував, та не показує результатів, як на старті сезону. Вже за традицією для клубів УПЛ, перший символічний удар по м’ячу в поєдинку виконав Георгій Меркушин за позивним «Яго», який служив у ССО та брав участь у боях на Запорізькому напрямку, після чого перейшов до складу «Азов», де брав участь у боях в Нью-Йорку на Донеччині, де і зазнав поранення.
Старт поєдинку став холодний душем для «Руху», який перед початком поєдинку вважався фаворитом у протистоянні. Вже на 6-ій хвилині «Вересу», завдяки зусиллям Дахновського. Спочатку Гайдучик накрутив боротьбу Слюбику, який був вимушений віддати на свого голкіпера. Ледвій відпасував на Підгурського, але останнього запресенгував Яго Сікейра, який видряпав м’яч для Дахновському, який протягнув кілька метрів та пробив точнісінько у нижній кут воріт Ледвія — 1:0.
За 2 хвилини Дахновський міг подвоювати перевагу, але Ледвій впорався з ударом.
Вже за 15 хвилин «Вересу» вдалася красива атака — захисник «Вереса» вибив м’яч по флангу, Степанюк п’ятою продовжив на Дахновського, який пробіг флангом, віддав на протилежний фланг на Луана, який пробив точно в дальній кут — 2:0 до 22 хвилини поєдинку.
Після забитого голу, гра дещо заспокоїла, але на 31-ій хвилині все тей же Дахновський міг доводити рахунок до розгромного, але вінгер перекинув і голкіпера, і ворота. «Рух» міг скоротити під завісу першої половини, але не судилося: Квасниця пробивав на техніку, але м’яч пішов повз ворота, а постріл Сича парирував Кожухар.
Після перерви «Рух» дещо активізувався та почав створювати свої моменти. На 65-ій хвилині Пастух не влучив у рамку головою. Надалі на полі панувало певне затишшя. «Верес» вже догравав поєдинок, не надто йдучи вперед, а в «Руха» взагалі не клеїлося попереду. Фінальний свисток зафіксував впевнену перемогу «Вереса» — 2:0, яка дозволила рівнянам обігнати львів’ян у турнірній таблиці.
В другому таймі режисери трансляції зафіксували цікавий епізод, на якому видно, як собака прийшов подивитися футбол на трибуни та ще й гавкнув на когось.
Дива не сталося, або вольова перемога «Шахтаря»
Один із центральних матчів туру пройшов у Львові, де до донецького «Шахтаря» завітала луганська «Зоря». Донеччанам, які напередодні перемогли «Янг Бойз» в Лізі Чемпіонів, необхідно було перемагати в цьому матчі, щоб скоротити відставання до першого місця.
Перший символічний удар у матчі виконали Євгенія та Марія – дружина й донька полеглого захисника України Івана Павліченка. Іван був бойовим медиком, молодшим сержантом 131-го окремого батальйону 112-ї ОБр Сил ТрО та рідним братом співробітника ФК «Шахтар» Артема Павліченка.
⠀
30 серпня 2024 року Іван загинув на полі бою на Купʼянському напрямку, надаючи необхідну допомогу пораненому побратимові. Перед загибеллю Іван встиг врятувати життя бойовому товаришеві, але сам опинився під ворожим вогнем під час очікування евакуації. Після символічного удару тренер «гірників» подарував Євгенії Павліченко пам’ятну футболку «Шахтаря».
Вже 9-й хвилині стався курйозний епізод, коли у суддів на полі виникли технічні проблеми — вони не могли чути відеоарбітрів. Матч призупинили на 3 хвилини, поки налаштовували апаратуру.
В першому таймі переконливіше виглядав «Шахтар», однак моментів на обидві команди було замало. У «Шахтаря» можна згадати лише удар Судакова, який пробив вище головою.
Однак, на 36-ій хвилині «Зорі», яка майже не мала своїх моментів, вдалося вийти вперед. Вантух віддав наліво на Горбача, який вдотив відпасував на Яцика. Орендовий в «Динамо» півзахисник, протягнув м’яч флангом, увірвався до штрафного та пробив потужно повз Бондара у дальню дев’ятку — 1:0 на користь «Зорі». Сікан вже за 4 хвилини міг зрівняти рахунок, але його удар виявився легким для Турбаєвського, а трохи згодом Матвієнко пробивав у ближній кут, але кіпер «Зорі» знову був на висоті.
По перерві «Шахтаря» вдалося не тільки швидко забити, але і відразу вийти вперед. Спочатку півзахисник «гірників» Артем Бондаренко обігрався у штрафному із Сіканом, увірвався до штрафного, де його скосив Вантух. Арбітр призначив пенальті, який влучно пробив у лівий нижній кут — 1:1.
Вже за три хвилини донеччанам завдяки зусиллям Кевіна вдалося вийти вперед. Бразилець Тобіас подав з правого флангу до штрафного на свого співвітчизника Кевіна, який обробив м’яч, пробив повз Турбаєвського — 2:1. «Шахтар» міг подвоїти перевагу ще на 70-ій хвилині, але Турбаєвський парирував удар Тобіаса у ближній кут.
Вже на 2 доданій хвилині до другого тайму, Судаков віддав у фланг на Зубкова, вінгер протягнув м’яч та прострілив до штрафного, де захисник «Зорі» Джордан зрізав м’яч у власні ворота, встановивши остаточний рахунок — 3:1 на користь «Шахтаря».
«Динамо» повертає першу сходинку у ювілейному матчі Шовковського, а Ярмоленко стає ближче до рекорду
Ще одним центральний матч туру провели у Києві на стадіоні імені Валерія Лобановського. До столичного «Динамо», якому необхідно було повертати перше місце в турнірці, а також реабілітовуватися за гірку поразку проти «Ференцвароша» у Лізі Європи, завітало житомирське «Полісся», яке також продовжує нав’язувати боротьбу лідерам.
Команди розпочали матч обережно, граючи майже в центрі поля. «Полісся» створило момент на початку поєдинку, але м’яч пройшов мимо і після цього гра дещо заспокоїлася. До екватору першого тайму кияни заволоділи ініціативою та навіть змогли забити. На 21-ій хвилині Дубінчак, якого критикували після матчу із «Ференцварошем», віддав на Кабаєва, який в свою чергу віддав в центр на Ваната. Форвард притримав м’яч та віддав у фланг на Шапаренко, півзахисник киян увірвався до штрафного та віддав на все того ж Ваната, який з неробочої ноги пробив Волинця — 1:0.
За три хвилини Тимчик прорвався флангом та виконав подачу до штрафного, але м’яч влучив у руку Смолякову, а арбітр призначив пенальті. Покарання взявся виконувати Ярмоленко, який вдало використав свій шанс, та забив вже 110-ий гол в УПЛ.
Під завісу тайму справи для «Полісся» стали геть кепські, коли Богдан Михайліченко наступив на ногу Віталію Буяльському, та отримав другу жовту картку та був вилучений з поля.
В другому таймі вилучення вдалося в знаки та більш нагадував відому футбольну приказку — одні не могли, інші не хотіли. Важко згадати моменти збоку обох команд, але все ж таки «Поліссю», який грав у меншості, вдалося скоротити відставання. Житомиряни на 85-ій хвилині отримали право на кутовий: Мустафаєв виконав подачу з кутового і м’яч по зрадницьки влучив у Дячука, який відскочив до Гуцуляка, якому лише залишалося розстріляти ворота Бущана з кількох метрів, що власне вінгеру житомирян і вдалося — 2:1.
Наприкінці матчу Герреро забив 3 гол «Динамо», але форвард заліз в офсайд і суддя скасував взяття воріт.
Фінальний свисток зафіксував мінімальну перемогу «Динамо» у 40-му матчі Олександра Шовковського на чолі киян — 2:1.
Турнірна таблиця після чергового туру виглядає наступним чином: «Динамо» та «Олександрія» продовжують ділити очки, але кияни продовжують лідирувати за додатковими показниками. «Оболонь», не дивлячись на перемогу, перебуває на передостанньому місці, а «Інгулець» зостовбив за собою останнє місце.