Безпечний онлайн-шопінг: як уникнути шахраїв перед новорічними святами

Безпечний онлайн-шопінг: як уникнути шахраїв перед новорічними святами

Керівник SOC-команди ESET в Україні розповів про найпоширеніші схеми онлайн-шахрайства під час новорічних свят. Експерт надав практичні поради щодо безпечних покупок в інтернеті та захисту особистих даних.

Напередодні новорічних свят усі ми хочемо встигнути придбати для близьких та рідних подарунки. Та особливо обачними потрібно бути під час пошуку цих подарунків в Інтернеті. Адже саме в цей період активізуються онлайн-шахраї, які створюють фальшиві магазини, розсилають підозрілі пропозиції та використовують різноманітні схеми для викрадення ваших даних. Щоб не стати їхньою жертвою, важливо знати, як захистити себе під час онлайн-покупок.

Керівник SOC-команди ESET в Україні Нікіта Веселков поділився з УНН про найпоширеніші схеми шахрайства, ефективні способи захисту особистих даних та безпечні методи оплати. Крім того, він дає практичні рекомендації, як перевірити інтернет-магазин перед покупкою та що робити у випадку, якщо ви все ж натрапили на шахраїв.

Дотримуючись цих простих порад, ви зможете насолодитися безпечними покупками в Інтернеті, не хвилюючись за свої кошти та особисту інформацію.

На які шахрайські схеми в Інтернеті найчастіше потрапляють користувачі?

Найчастіше користувачі в Інтернеті натрапляють на фішингові електронні листи з різними вигідними пропозиціями, фальшиві повідомлення від служби доставки та шахрайські Інтернет-магазини, замасковані під популярні торговельні майданчики. Особливо активність онлайн-шахраїв зростає під час великих подій, зокрема і новорічних свят. Якщо пропозиція виглядає дуже привабливою — рекомендую не натискати на підозрілі посилання. Замість цього краще перейти на офіційний веб-сайт магазину або відвідайте інший надійний сервіс для здійснення покупок.

Зловмисники часто націлюються на людей, які очікують доставки посилок та подарунків у період новорічних свят. Зокрема шахраї видають себе за відомі служби доставки та розсилають підроблені посилання для відстеження посилок, які можуть виглядати досить переконливо. Натискання на таке посилання може спричинити завантаження шкідливої програми або перехід на небезпечний веб-сайт для викрадення облікових даних. Щоб уникнути подібних схем шахрайства, відстежуйте доставку своїх товарів на офіційних сайтах.

Ще одна техніка інфікування ― шкідлива онлайн-реклама. Крім цього, кіберзлочинці можуть інфікувати популярні сайти. У разі відвідування вами такої сторінки на пристрій встановлюється шкідливе програмне забезпечення. Загрози для крадіжки даних банківської картки також часто можуть міститися в шкідливих додатках для смартфонів, які поширюються під виглядом безпечних програм.

Які методи захисту особистих даних найбільш ефективні при покупках в Інтернеті?

Щоб не стати жертвою шахраїв під час покупок в Інтернеті, в першу чергу слід використовувати спеціальний браузер, який захищає від різних онлайн-загроз, та програму для захисту від шкідливих програм в Інтернеті. Крім того, варто уникати зберігання даних картки на сайтах Інтернет-магазинів, заповнення підозрілих онлайн-форм та використання публічного Wi-Fi, що значно зменшить ризики викрадення особистих даних. 

Багато користувачів полюбляє підключатися до загальнодоступного Wi-Fi, однак здійснювати оплату через публічні мережі не варто. Оскільки на загальнодоступні точки доступи часто націлюються зловмисники, які намагаються скомпрометувати пристрій або перехопити Інтернет-трафік користувачів. Тому краще використовувати мобільний Інтернет, а у разі необхідності підключення до  загальнодоступного Wi-Fi використовуйте VPN для шифрування вашого трафіку.

Після здійснення покупки варто зайти у свій банківський акаунт та перевірити відповідність оголошеної вартості та ціни, яку ви заплатили за товар. Якщо сплачена сума вища, або відбувається інша підозріла активність, слід звернутися до відповідної банківської установи та заблокувати свою картку. 

Також будьте обережними із занадто привабливими пропозиціями магазинів, які спонукають до термінових дій або пропонують нереалістичні знижки, оскільки саме такі прийоми використовують шахраї.

Як перевірити безпеку інтернет-магазину перед тим, як здійснити покупку?

Щороку перед зимовими святами кіберзлочинці створюють шахрайські торговельні майданчики в Інтернеті для заманювання жертв та викрадення їх грошей. Щоб не потрапити у такі шахрайські Інтернет-магазини, слід робити покупки у надійних постачальників, які мають хороші відгуки.

Покупки в Інтернеті варто здійснювати лише на сайтах із HTTPS (в адресному рядку браузера поруч із URL-адресою має відображатися знак «замка»), що мінімізує шанси перехоплення даних. Крім того, звертайте увагу на посилання онлайн-магазинів, надіслані невідомими вам відправниками у соцмережах чи пошті. Вони мають збігатися з посиланнями на офіційні магазини, в іншому випадку – не натискайте на посилання. Також варто перевіряти правильність назви вебсторінки, щоб уникнути шахрайських сайтів, які маскуються під легітимні, наприклад, g00gle замість google.

Які популярні методи оплати є найбільш безпечними при онлайн-шопінгу?

Під час онлайн-шопінгу для оплати використовуйте Apple Pay або Google Pay, які вважаються безпечнішими, порівняно зі звичайною банківською картою з безконтактною оплатою. Оскільки такі сервіси замість фактичних номерів карток надають лише імена віртуальних рахунків, які генеруються для кожного платежу.

Але також не забудьте про захист самого смартфона, щоб захистити себе та власні кошти, увімкніть всі доступні заходи безпеки на вашому мобільному пристрої. Зазвичай функціонал сучасного телефона передбачає перевірку біометричних даних (сканування обличчя, сітківки ока або відбитків пальців) та коду. Підтвердження особистості кожного разу під час входу до пристрою та платіжних програм на ньому ускладнить роботу зловмисникам. 

Більшість платіжних програм пропонують додаткові функції безпеки, наприклад, двофакторну аутентифікацію. Ви також можете захистити додатки за допомогою таких заходів безпеки, як перевірка біометричних даних або блокування кодом, а також увімкнути їх під час здійснення транзакцій. 

Що робити якщо натрапив на шахраїв, куди звертатися?

У разі викрадення особистих даних шахраями варто негайно повідомити про інцидент ваш банк та заблокувати всі картки, щоб запобігти крадіжці коштів або іншим шахрайським діям. Крім того, потрібно змінити усі паролі, які могли бути зламані.

Джерело

Новости Николаева