Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

Якби мовний закон ухвалили на 20 років раніше, не було б війни – юрист

16 Травня
12:40 2019

Президент Петро Порошенко 15 травня підписав закон про мову. Він закріпив обов’язковість використання державної мови у публічних сферах. Іншими мовами можна спілкуватися у приватному житті. За порушення накладатимуть штраф від 3 400 до 8 500 грн.

Мовний закон змінить цілу низку речей в публічному просторі України протягом наступних п’яти років, – говорить 27-річний Андрій Смолій із Інституту держави і права Академії наук України.

Автор: facebook.com/Andrew Smoly
 
Андрій Смолій "Мовний закон не дискримінує".
Андрій Смолій “Мовний закон не дискримінує”.

Які основні зміни відбудуться після прийняття закону про мову?

Закон вступає в силу через два місяці. Перший етап – буде українська мова в сфері реклами. Тобто з січня 2020 року реклама повинна бути виключно державною мовою. Крім випадків, якщо це реклама у виданнях чи компаніях, які діють мовами європейського союзу. Другий етап – це перехід медицини і державних службовців на українську мову та працівників органів місцевого самоврядування через рік. Наступним етапом буде мова у культурі, кіно та сфері обслуговування. Це через 1,5-2 роки відбудеться. Тобто, якщо ви прийдете до закладу чи магазину, то вас будуть обслуговувати державною мовою. Лише за згодою сторін іншою. Що стосується мови веб-сайтів, інтернет-магазинів, то норма вступить в силу через 2 роки, а про телебачення та радіомовлення через 5 років. Аж в липні 2024 року запрацює норма про 90 відсотків української мови на радіо та телебаченні.

Автор: bbc.com
 
В Україні 15 травня підписаний мовний закон.
В Україні 15 травня підписаний мовний закон.

Наскільки вчасно прийняли цей закон?

Його треба було приймати, якщо не в 2014, то в 2015-2016 роках. Тоді, коли активно відбувалася збройна агресія Російської Федерації щодо України. Половина норм вже б зараз вступили в силу.

В липні 2024 року запрацює норма про 90 відсотків української мови на радіо та телебаченні.

Які шанси комусь оскаржити закон в суді?

Закон по всіх параметрах ухвалили бездоганно. Наразі правових підстав його скасовувати чи визнавати неконституційним я не бачу. Будь-яке скасування цього закону буде відбуватись абсолютно не в правовому колі. Це буде політично заангажоване рішення, реваншем проросійських сил і перемогою Кремля в Україні. Конституційний суд навіть через кілька років на це не піде, бо це фактична дестабілізація ситуації в державі. Такі речі викличуть дуже велике обурення навіть серед тих партій і фракцій, що не є особливими прибічниками мовного закону.

Наскільки він важливий?

Це один з найважливіших законодавчих актів, який мав би бути прийнятим після того, як Україна стала незалежною. Українська мова за 28 років не була захищеною. Події, які сталися у 2014 році, а саме збройна агресія РФ проти України – це наслідок відсутності інформаційної та мовної політики в Україні протягом 1991-2014 років. І якби мовний закон був ухвалений ще в 1990-х, зараз не було б війни, анексії Криму та окупації Донбасу. І не було б того негативного становища в інформаційній сфері, яке ми маємо зараз.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко підписав закон про мову

Мовний закон дискримінує російськомовних громадян?

Протягом останніх років велася інформаційна пропаганда, що мовний закон – це є щось зле, негативне для російськомовних громадян. Насправді він не дискримінує жодну категорію населення. Документ є більш ліберальним, ніж аналогічні закони в Польщі, Латвії, Литві, Естонії та державах, які були під окупацією Радянського союзу. Не бачу жодної норми, яка могла б дискримінувати російськомовне населення у приватному житті. Мова йде лише про публічні сфери та ті, до яких має відношення саме держава. Я порекомендував би людям все ж таки більше розібратися в цьому законі та не вірити тій пропаганді, яка протягом останніх років лилася з російських та проросійських ЗМІ. Ми бачимо просто неймовірну кількість фейків і про мовну поліцію, яка буде арештовувати на вулицях, і про кримінальну відповідальність, яких насправді в законі не було, немає й не буде.

Уряди мають право ухвалювати спеціальні закони щодо державної мови. Це не має становити проблем для національних і етнічних меншин доти, поки законодавчо і на практиці дотримується їхнє право розмовляти та навчатися рідною мовою.

за матеріалами Gazeta.ua

Теги
Розповісти

Схожі новини

Прокоментуй!

Ще немає коментарів

На разі немає жодного коментаря, бажаете додати?

Написати коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Кві    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031