Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

У марсіанській воді може бути достатньо кисню для бактерій – вчені

22 Жовтня
22:03 2018

Вважається, що атмосфера Марса непридатна для існування на поверхні планети аеробного життя.

Через відсутність фотосинтезуючих організмів у марсіанській атмосфері дуже мало кисню / фото NASA

Через відсутність фотосинтезуючих організмів у марсіанській атмосфері дуже мало кисню / фото NASA

Концентрація кисню в дуже солоних водах під поверхнею Марса може бути достатньо високою для того, щоб там могли існувати аеробні мікроорганізми.

Стаття про це опублікована в журналі Nature Geoscience, передає N+1.

Через відсутність фотосинтезуючих організмів у марсіанській атмосфері дуже мало кисню: у слідових кількостях він утворюється в результаті розпаду CO2 під впливом сонячного світла. Тому вважається, що атмосфера Марса непридатна для існування на поверхні планети аеробного життя.

Влада Стаменкович з Каліфорнійського технологічного інституту і її колеги вирішили з’ясувати, скільки кисню може бути розчинено в рідкій воді з дуже високим вмістом солей, яка, судячи з усього, є й сьогодні під поверхнею і, можливо, навіть на поверхні Марса.

“Ми показали, що в сучасних умовах на Марсі можуть існувати рідкі середовища з концентрацією розчиненого кисню від 2,5 мікромоля до 2 молей на кубічний метр, причому в полярних регіонах через більш низькі температури концентрації особливо високі… Навіть з урахуванням невизначеностей наші дані показують, що у поверхні Марса можуть бути середовища з достатньою кількістю кисню для дихання аеробних мікробів”, – пишуть вчені.

Для свого дослідження дослідники спочатку побудували термодинамічну модель розчинності кисню у воді з перхлорату, хлоридами і сульфатами, в тому числі для переохолодженої рідини. Потім за допомогою кліматичної моделі загальної циркуляції для сучасного Марса вони оцінили розчинність кисню в залежності від атмосферного тиску і температури. Це дозволило їм з’ясувати, що найбільші концентрації кисню можливі в полярних регіонах Марса, де цьому сприяють низькі температури – концентрація кисню там може досягати 0,2 моля на кубічний метр. Це на кілька порядків більше мінімально необхідної бактеріям концентрації приблизно в один мікромоль на кубометр і можна порівняти з потребами більш складних багатоклітинних організмів, наприклад, губок.

Кліматична модель Марса також дозволила вченим оцінити можливий вміст кисню в солоних розчинах в останні 20 мільйонів років. Автори статті пишуть, що з цих 20 мільйонів в останні п’ять мільйонів років умови для достатньо високих концентрацій кисню у воді на Марсі були особливо вигідними (до цього оціночна концентрація в середньому виходила в 200 разів меншою, ніж у нинішніх умовах).

Автори статті, зокрема, вважають, що їхні висновки можуть допомогти пояснити походження оксидів в породах на Марсі, знайдених марсоходами. Крім того, за їхніми розрахунками, якщо нещодавно знайдене підлідне озеро на Марсі (за умови, що це дійсно озеро) колись сполучалося з атмосферою, концентрація кисню в воді там також може бути достатньо високою для існування життя.

Як повідомляв УНІАН раніше, древній Марс мав всі умови для підтримки життя в своїх ґрунтових породах.

Зокрема, команда вчених з Університету Брауна на чолі з Джессі Тарнасом підрахувала, що під поверхнею планети було досить хімічної енергії для процвітання мікробів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Інформаційне Агентство УНІАН

Теги
Розповісти

Схожі новини

Прокоментуй!

Ще немає коментарів

На разі немає жодного коментаря, бажаете додати?

Написати коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Вер   Лис »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031