Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

Наш шлюб не був зареєстрований…

31 Липня
23:11 2017

110105_shutterstock_74045722«Шановна редакціє. Ніколи не думала, що проживши з чоловіком душа в душу майже сім років, будемо з ним скандалити через ліжка-стільці… Я й досі не можу прийти в себе. Каже, полюбив іншу. Тепер вона його налаштовує, щоб забрав у мене все до останньої краплі: машину, техніку, меблі — а все це ми купили разом, трудячись непосильно. Та от тільки проживали ми у громадянському шлюбі. Тепер чоловік твердить, що тільки він і працював на благо родини, заробляючи гроші. Скоро буде суд і поділ майна. Він і вирішить, хто правий. Шановна редакціє, як же мені тепер довести, що теж «задніх не пасла», що теж працювала, що заслужила на свою частку нажитого? Чому у нашій державі жінки такі беззахисні?

Лілія. Р., м. Миргород.

Шановна пані Ліліє! Довгий час питання незареєстрованих відносин не мали нормативноправового врегулювання. Проте нині такий шлюб прирівнюється в правах до звичайного, окрім деяких випадків.

Так, офіційно незареєстрований шлюб не звільняє подружжя від поділу майна та сплати аліментів. Такі спірні питання у разі розриву відносин можуть вирішуватися в суді. Вам зараз головне довести факт спільного проживання.

Відносини між «фактичним» подружжям урегульовуються відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України:

«Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними».

Зазначимо, ст. 74 Сімейного кодексу може застосовуватися щодо випадків, коли жоден з пари не перебуває в офіційному шлюбі з іншою людиною.

Згідно з Сімейним кодексом, тривалість «фактичних шлюбних відносин» і їх характер (серйозний чи випадковий) не мають правового значення.

У правовому висновку постанови у справі №6-66цс13 Верховного суду України зазначається, що майно, набуте під час спільного проживання особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, є їхньою спільною власністю, якщо майно куплене за рахунок спільної праці таких осіб, як подружжя.

Якщо під час розірвання стосунків справа доходить до суду, особа, що хоче довести право на частку спільно нажитого майна, має подати позовну заяву про встановлення факту проживання подружжям та визнання права на частку в спільній власності.

Доказом спільного проживання пари можуть слугувати свідки, спільні фотокартки та відеозаписи, з яких можна зробити висновки про спільний побут зі спільного відпочинку та проводження часу.

Якщо в подружжя є діти, вагомим аргументом та доказом у суді буде свідоцтво про народження. Прописка в одному будинку чи квартирі також будуть вагомим доказом перебування в «фактичному шлюбі».

Коли факт проживання разом доведено, для поділу майна необхідно буде встановити час його придбання, що можуть підтвердити квитанції про оплату. Щоб захистити себе від привласнення одним із подружжя майна, яке було куплено за власні кошти, потрібно доказати неплатоспроможність іншого.

Ще одним приводом для звернення до суду є смерть одного із пари, яка не була зареєстрована офіційним шлюбом. В такому випадку права на успадкування майна майже немає, за винятком, коли складено заповіт. Оскільки особа, що проживала спільно, але не перебувала зі спадкодавцем в офіційно зареєстрованому шлюбі, має право на спадок лише у четверту чергу. В цьому випадку також потрібно в суді довести факт спільно проживання.

Для уникнення проблем із розподілом майна між чоловіком і жінкою, що перебувають у «фактичному» (громадянському) шлюбі, при придбанні нерухомого чи рухомого майна потрібно вказувати в договорі двох покупців, щоб убезпечити кожного з подружжя, що не зареєструвало відносини.

Пара, яка не оформила шлюб, не має права укладати шлюбний контракт із прописаними умовами поділу майна. Тому про наслідки неоформлених відносин потрібно подумати заздалегідь, щоб убезпечити себе від судової тяганини.

Ілона Зарубіжна

Розповісти

Схожі новини

Прокоментуй!

Ще немає коментарів

На разі немає жодного коментаря, бажаете додати?

Написати коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Липень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Чер   Сер »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31