Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

 Останні новини

НА РОЗКОПКАХ НЕКРОПОЛЯ ПІЗНЬОРИМСЬКОГО ЧАСУ

31 Липня
22:56 2017

Без имени-11Археологічні дослідження в Дерновій Долині, що на околиці Шишаків, проводяться з 2009 року. Майже щоліта туди приїжджають професійні археоло- ги та їхні юні помічники — учні шкіл, гімназій та ентузіасти, аби знову і знову заглибитися в пласти історії, доторкнутися до нашого давнього минулого

Ось і цього літа поблизу мальовничого Іванченкового ставка розташувався наметовий табір юних археологів, які під керівництвом досвідчених фахівців-істориків беруть участь у розкопках Шишацького некрополя пізньоримського часу, що розташований неподалік.

Головний робочий інструмент археолога — звичайна лопата. А ще допомагають знання історії, ретельність у всьому та професійне чуття — тільки в такому разі невтомні пошуки супроводжують цікаві знахідки.

Надвечір, коли вже минула нестерпна липнева спека, а всі лопати складені біля «центрового» дерева на відпочинок, зустрічаємося з кандидатом історичних наук, науковим співробітником Інституту керамології — відділення Інституту народознавства НАН України Анатолієм Гейком. Знайомі з ним ще з того часу, коли донька, будучи ученицею Шишацької гімназії, брала участь у розкопках на Більському городищі.

— Дана експедиція поблизу Шишаків проводиться Інститутом археології НАН України під керівництвом Романа Рейди, — розповідає він. — У ній бере участь відомий археолог із Полтавщини Сергій Сапєгін. Нам допомагають учні Полтавської обласної гімназії-інтернату для обдарованих дітей імені Макаренка, Полтавського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, 18-ої школи з Полтави. Є чимало випускників різних навчальних закладів попередніх років, які вже здобули професії (хто — юриста, хто — інженера-комп’ютерника), але не хочуть розлучатися з давнім захопленням — археологією. Тому беруть відпустки і приїжджають, щоб долучитися до розкопок. Як ми жартуємо, лопата об’єднує всіх археологів.

Анатолій Гейко розповів, що юні шукачі скарбів минулого відчувають постійну підтримку з боку обласної організації ВО «Свобода», місцевої влади та населення райцентру. Їм виділили бульдозер, щоб зняти верхній шар ґрунту на могильнику. Вже двічі комунальне підприємство підвозило дрова. Аграрії допомагають з продуктами. Осторонь не залишається й обласна рада. Нещодавно, зокрема, на місці розкопок побував заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко.

Без имени-2Ентузіасти розкопують могильник епохи так званої Черняхівської культури. Її представляли пізні скіфи, сармати, готи, ранні слов’яни, які створили оригінальну матеріальну культуру. Клали в могили посуд, прикраси та знаряддя праці. Вважається, що вони мали прямі контакти з Римською імперією пізнього часу.

Поховання в урочищі Дернова Долина датуються другою половиною ІV — початком V століть, тобто перед гунськими часами. Це та епоха, коли Аттіла-завойовник ходив походами в Західну Європу. Анатолій Гейко припускає, що частина населення, яке в той час проживало поблизу нинішніх Шишаків, могло брати участь у його походах, тому що в похованнях зустрічаються деякі речі, що могли бути привезеними тільки із Західної Європи.

Якими ж артефактами на сьогодні можуть похвалитися дослідники пластів минулого?

— Ми знайшли глиняний посуд, що був виготовлений на гончарному крузі, — розповідає цікавий співрозмовник. — Він був покладений у могилу. Також виявили поховання дітей. Зокрема, одна дитина була похована з двома глиняними посудинами, а інша мала на шиї скляне намисто синього кольору. Можу з упевненістю стверджувати, що в той час ставлення до дітей з боку батьків було доволі трепетним, у випадку смерті їх ховали з почестями, поруч із дорослими покійниками. Тобто дітей вважали рівноправними членами спільноти.

Археолог продемонстрував знахідки: кістки, що збереглися від скелетів похованих, глечик, знайдений у могилі, рештки посуду. Їх незабаром більш детально вивчатимуть фахівці. А дещо зі знайденого під час розкопок поповнить експозиції музеїв.

До речі, у згаданому могильнику під час однієї з попередніх археологічних експедицій було виявлено поховання з так званою «платою Харону».

У правій руці похованої особи був кубок із прозорого скла зі шліфованими овалами, а під кубком знаходилася монета аверсом униз. Виявлена в похованні монета — це денарій Марка Аврелія (одна з найпоширеніших монет на землях, що перебували під владою чи впливом Риму). Через знаходження в обігу монета мала значні потертості з обох боків.

Учені вважають, що в той час це було символічною платою за перехід небіжчиці в царство мертвих.

— Знахідок могло бути набагато більше, — вважає Анатолій Гейко. — На жаль, місцевим цегельним заводом, що брав глину з кар’єра, раніше зруйновано частину поховань. Це вже безповоротні втрати. Шкода, бо ми могли б дізнатися немало цікавого.

Більш за все, місцеве населення колись займалося землеробством, бо тут родючі чорноземи. А в балках понад Пслом можна було випасати худобу. Люди того часу також займалися мисливством та рибальством. А чому вибрали місце для могильника саме тут, на це маю таке пояснення. Там віддавна знаходилися ще скіфські кургани, що були зруйновані. Раніше нам вдалося розкопати частину скіфської могили, що була пограбована в давнину. Ще раз переконалися, що люди в давнину закладали нові могильники поблизу високих курганів, тобто «прив’язувалися» до поховань предків. У нашому випадку, тут була найвища точка, і всі здалеку могли бачити цей могильник.

Група юних археологів ще деякий час із цікавістю перевірятиме кожен сантиметр місця розкопу — а раптом поталанить знайти щось таке, що весь науковий світ ахне від захоплення. Якщо цього разу такого не станеться, то, можливо, удача всміхнеться їм уже наступного археологічного сезону. У всякому разі, щиро бажаю їм цієї удачі.

Яків Прокопенко

На знімках: чергові артефакти з Шишацького некрополя демонструє Анатолій Гейко; смачна вечеря на природі

Фото автора

Розповісти

Схожі новини

Прокоментуй!

Ще немає коментарів

На разі немає жодного коментаря, бажаете додати?

Написати коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Липень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Чер   Сер »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31