Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

 Останні новини

Сенча — зона екологічного лиха

11 Червня
11:44 2016

Це село в Лохвицькому районі не має офіційного статусу зони екологічного лиха, але фактично вона в ньому вже давно. Фахівці вважають, що екологічні проблеми Сенчі пов’язані майже півстолітньою діяльністю на території сільської ради підприємств нафтогазовидобувного комплексу.

Промисловці допрацювалися до того, що тисячі людей змушені вживати забруднену воду. За результатами аналізів цього шкідливого «коктейлю» зробила однозначний висновок — вода забруднена нафтою. Яких ще доказів потрібно, якщо майже в кожному колодязі села вода за кольором нагадує кока-колу?

sencha-1-1024x614

Довкілля постійно забруднюється відходами буріння та ремонту свердловин.

Через роботу нафтогазових промислів пересохла річка Сула. Через зниження рівня ґрунтових вод минулого літа майже не припиняли горіти торф’яники. Промислове видобування нафти і газу негативно позначилося на якості питної води у колодязях, свердловинах і водогонах. Відтак, мешканці страждають від легеневих, алергічних та онкологічних хвороб.

Винуватцем такого жахливого становища місцеві активісти, які останнім часом значно активізували свою діяльність, підключивши районну та обласну владу, називають ГПУ «Полтавагазвидобування». За їхніми даними, тільки в межах Сенчанської сільської ради знаходиться 98 свердловин із 114 у Лохвицькому районі, що знаходяться на балансі Полтавського представництва ПАТ «Укргазвидобування». Однак численні звернення до представників газопромислового управління не дають бажаних результатів. А далі продовжувати жити в умовах, що схожі на справжній геноцид, мешканці села категорично не хочуть.

Нещодавно в Сенчі відбулося виїзне засідання однієї з постійних комісій обласної ради, члени якої вивчали проблеми безпосередньо на місці. А ось цими днями «сенчанське питання» постало вже на сесійному засіданні облради.

Мешканці Сенчі прибули до Полтави перед сесією облради не тільки з протестними гаслами, а й принесли пляшки з водою з-під кранів. Однак охорона прямо на вході відібрала пляшки, вважаючи, що це може бути «вибухонебезпечна» речовина. Їм важко уявити, що рідина коричневого кольору тече з кранів мешканців села, коли там починаються технологічні процеси. Голова постійної комісії Громадської ради при обласній раді з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Тетяна Бонченко пояснила: коли цю бурду підпалити, то вона спалахує.

Під час сесії представник громади села розповів, що за добу в їхньому районі видобувають мільйон кубів природного газу. Річна рента за видобуток становить 4,4 млрд грн, але громада цих коштів не бачить. Через вживання забрудненої води та хвороби кількість населення невпинно скорочується. І це викликає закономірну стурбованість.

Представник ПАТ «Укргазвидобування» Олександр Романюк, виступаючи перед депутатами, краєчком зачепив і проблему екологічної ситуації в Сенчі. Він повідомив, що «Укргазвидобування» виділило три мільйони гривень на водогін.

«Ми платимо ренту, але вона до вас не доходить. Це три мільярди щороку», — виправдовувався представник компанії, звертаючись до депутатів.

Депутат Руслан Богдан порадив Романюку навести лад у Сенчі, а потім показати депутатам конкретний план.

Представникові «Укргазвидобування» запропонували працювати в Росії. Тоді, мовляв, екологічний стан на Полтавщині буде значно кращим.

Чи влаштувала така форма розгляду наболілого питання громадськість села, чи хоч трохи наблизила вона вирішення багатьох екологічних проблем, що поставили Сенчу на межу екологічного лиха, ми поцікавилися в Івана Чумарного, громадського активіста. Ось що він повідомив:

— На другий день після сесії «Укргазвидобування» проявило ініціативу. До нас прибуло найвище керівництво. Відбулася зустріч. Нас запевнили, що виділяють три мільйони гривень на прокладання кількох водогонів. Але ж цими грішми всі проблеми неможливо закрити — потрібні десятки мільйонів. Торф’яники продовжують горіти. Ось нещодавно згоріла корова. Небезпека залишається, адже на місці корови можуть опинитися й діти. На мою думку, потрібно побудувати шлюзи, щоб за допомогою них підняти рівень води. Тоді й не горітимуть торф’яники.

Іван Чумарний також заявив, що громада хоче, аби питання, що турбують людей, глибоко і всебічно розглянули на сесії облради, бо результатів від виїзного засідання екологічної комісії за 16 квітня до цих пір у Сенчі не відчули.

— Хочемо отримати висновки екологічних експертів, щоб з ними потім можна було звертатися до уряду, в Генпрокуратуру чи інші інстанції, захищаючи свої права на безпечне проживання.

Яків Прокопенко

Теги
Розповісти

Схожі новини

Прокоментуй!

Ще немає коментарів

На разі немає жодного коментаря, бажаете додати?

Написати коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Червень 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Тра   Лип »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930