Газета "Нова Година" – актуальні новини Полтавщини

Публікації

 Останні новини

ЯРЕСЬКИ НЕ ХОЧУТЬ СУСІДСТВА З НАФТОПЕРЕРОБНИМ ЗАВОДОМ

24 Березня
13:28 2016

«Полтавщина — екологічно чиста область». Було колись таке наче як гасло, яким полтавці пишалися. Було… Було та загуло, як кажуть у народі. Якось екологи показали мені екологічну карту Полтавщини. На ній було лише дві білі плямки в Оржицькому районі — справді чисті місця, а решта території області — рожеве, червоне і бордове. Останні кольори, що свідчать про зону екологічного лиха, — в районах, де добувають нафту й газ, навколо міст та побіля потужного промислового вузла — Кременчука й Комсомольська.

Є в економіці таке поняття, як «прокляття ресурсів». Його цілком можна застосувати до територій Полтавської області, де розробляються поклади нафти й газу. Бо багаті надра збагачують багатих (одна нафтова свердловина дає до $40 тисяч прибутку на добу!), а бідному населенню від того радості ніякої. Бо йому дістаються розбиті великотоннажними вантажівками дороги, отруєні повітря й грунти, вода пополам з газоліном або взагалі висохлі колодязі, мертві річки й хвороби, від яких немає порятунку ні дорослим, ні дітям; а на лікування грошей немає.

Нафтобаза

Ось чому громада села Яреськи Шишацького району забила на сполох, дізнавшись з районної газети «Сільське життя» про наміри ТОВ «Полтававторма» реалізувати проект «Реконструкція нафтобази зберігання нафти і конденсату зі встановленням установки підготовки та стабілізації вуглеводневої сировини». Згідно з проектом міні-переробний завод зможе переробляти на бензин до 20 тонн газоліну на годину.

Переробка нафтопродуктів — виробництво шкідливе. У повітря летітиме, окрім сажі, двоокис азоту, сірчаний ангідрид, 5-оксид ванадію (важкий метал) і мало не вся таблиця Менделєєва. Все це при взаємодії з вологою перетворюватиметься на кислоти, що надзвичайно шкідливі для людей і довкілля через забруднення грунтових вод, полів, городів, лісових масивів.

23 січня ц.р. у Яреськах, де проживає майже 4000 жителів, відбулися громадські слухання, на яких їх учасники вислухали представників потенційного інвестора, односельців, депутатів районної ради (про це писала «Нова година»). Дискусія була палкою, але дуже предметною. Представники ТОВ «Полтававторма» запевнили, що вони через Інститут гігієни та медичної екології ім. О. Марзєєва зможуть позитивно вирішити питання зменшення санітарно-захисної зони з 500 до 340 метрів. Але з цим не погодилася громада, адже до меж населеного пункту від нафтобази всього 140 метрів.

До речі, за словами депутата обласної ради, гендиректора СТОВ «Воскобійники» Валерія Капленка, ту нафтобазу громада вимагала закрити ще за радянських часів, у далекому 1989 році! База знаходиться у так званій промисловій зоні с. Яреськи, де розташовуються три асфальтозаводи і хімсклад агрохолдингу «Астарта».

Активісти з об’єднання «Громадська люстрація Шишаччини» на тих громадських слуханнях нагадали потенційним інвесторам про вимоги наказу Мінохорони здоров’я №173 від 19.06.1996 р., згідно з якими промислові підприємства слід розташовувати на підвищених ділянках з добрим природним провітрюванням, з підвітряного боку стосовно сельбищної території. А нафтобаза знаходиться у вибалку, що на 35-40 метрів нижче переважної площини с. Яреськи. До того ж роза вітрів тут така, що найбільше місяців протягом року дутиме від промислового об’єкта на житлову забудову.

Згадали й про таке ж виробництво у Сагайдаку на заводі ТОВ «Пасіпол», що теж починалося з однієї установки, сусідству з яким місцеві мешканці, м’яко кажучи, зовсім не раді. І про шкідливий вплив на здоров’я людей Кременчуцького нафтопереробного заводу.

Переважною більшістю учасники громадських слухань проголосували проти розміщення установки на нафтобазі, земельну ділянку під якою було продано ТОВ «Полтававторма» у 2013 році. Не переконало людей те, що на міні-заводі буде створено 20 робочих місць. Для Яресьок з майже 4000 мешканців, яке потерпає від безробіття, — це крапля в морі. «Але отруєне збіжжя, овочі, трава для худоби, підземні води, гриби і ягоди, якщо дамо згоду на шкідливе хімічне виробництво, казали люди, не пробачимо ні ми собі, ні нам — майбутні покоління шишачан».

Наголошували, що в угоду бізнес-інтересам невідомо кого не можна занапастити дивовижної краси куточок Полтавщини, в який свого часу закохався всесвітньовідомий кінорежисер Олександр Довженко. Саме в Яреськах він зняв такі знамениті фільми, як «Земля», «Звенигора», епізоди до інших своїх фільмів. І чи доцільно мало не в кожному селі будувати нафтопереробний завод, завдаючи шкоди довкіллю, коли існуючі заводи завантажені хіба що на 20% або й взагалі зупинені?

Можливо, представники яреськівської громади й не знали цього, але, сказавши «ні», вони вчинили точно відповідно до принципу екологічної обережності, тотожному імперативу «не нашкодь» у медицині: краще запобігти можливим несприятливим екологічним наслідкам, ніж потім їх «розхльобувати».

А позаяк ТОВ «Полтававторма» не облишило намірів таки запустити свій міні-завод, громадські активісти не лише письмово звернулися до очільників держави та області, а й ініціювали зустріч депутатів Полтавської облради з представниками місцевої громадськості з питання можливих порушень екологічного законодавства.

У нараді взяли участь, зокрема, перший заступник голови облради Євгеній Холод та голова постійної депутатської комісії з питань екології та раціонального природокористування Олег Горжій.

Таких дивних інвесторів, як ТОВ «Полтававторма», скажу відверто, мені ще бачити не доводилося. Зазвичай ті, хто хоче отримати «добро» від громади і сільради на виробництво, та ще й шкідливе, так втираються в довіру наївним селянам, так м’яко стелять, що хоч до рани прикладай, і обіцяють золоті гори, заздалегідь знаючи, що 80% обіцяного не збираються виконувати. Представник же потенційного інвестора Володимир Друпп навіть нічого не обіцяв району й сільраді, бо фірма зареєстрована у Полтаві. Хіба що платити податки, які «положено по закону» з 20-ти працюючих. Він не тільки поводився агресивно, а й негарними словами обзивав лідерів громадської думки, від яких хоче отримати… позитивне рішення громадських слухань, без якого дозволу на установку йому не бачити, як свині неба. Якщо він так ставиться до простих людей нині, то що ж буде, коли газолінові мільйони потечуть з Яресьок в офшори?!

Власне, цю модель ставлення вже можна було побачити, коли депутати облради і представники громадськості поїхали на нафтобазу, щоб на місці подивитися об’єкт. В.Друпп розпорядився не пускати на територію членів «Громадської люстрації Шишаччини». А коли голова цієї громадської організації Надія Сімбіленко «прорвалася», пан Володимир при депутатах обласної ради і журналістах кидав їй в обличчя: «Та хто ти така?!» Може, й добре, що інвестори одразу ж показали громаді своє справжнє «обличчя». Принаймні, тепер у людей ніяких ілюзій…

Так от, громадськість «розкопала», що засновником ТОВ «Полтававторма» є офшорна компанія, зареєстрована у м. Беліз, а її статутний фонд становить аж… 888 гривень. Власник істотної участі і кінцевий бенефеціарний власник (контролер) – такий собі Пасту Марія, який не вніс до статутного капіталу не те що гривні, а навіть жодної копійки. За інсайдерською інформацією, справжнім власником є багатий і впливовий громадянин України, прізвище якого ретельно приховується.

Євген Холод висловився за те, що в таких мальовничих куточках доцільніше будувати готелі, розвиваючи зелений туризм, а не шкідливі виробництва. Голова Шишацької районної ради Владислав Сафонов сказав різкіше: «До громадськості треба прислухатися. Не порозумієтеся з нею – не працюватимете тут». Ігор Горжій порадив представнику ТОВ «Полтававторма» шукати спільну мову з громадою, переконувати її аргументами.

Депутат обласної ради Сергій Жук нагадав про уроки конфлікту, що вже чотири роки триває в курортних Біликах Кобеляцького району: жителі селища дали згоду на відкриття великого свинокомплексу, а тепер потерпають від смороду, отруєної води в колодязях і різкого підвищення захворюваності. До слова, проти співробітників Інституту гігієни та медичної екології ім. О. Марзєєва, які дозволили зменшити санітарно-захисну зону в Біликах (за певну винагороду, переконані правоохоронці), порушено кримінальне провадження.

У мене залишилося враження, що ТОВ «Полтававторма» збирається вирішувати питання на свою користь зовсім іншими методами, адже вони в Яреськах не живуть і що тут буде з екологією після запуску установки, їх особливо не хвилює. Принаймні, кілька громадських активістів розповіли, що їм надходили пропозиції грошової винагороди за зговірливість…

Утім, заступник голови «Громадської люстрації Шишаччини» Павло Лупєкін запевняє, що яреськівська громада вже висловилася проти реконструкції нафтобази і свою позицію змінювати не збирається. А процедури повторних громадських слухань законодавством не передбачено.

Людмила Стельмах

Теги
Розповісти

Схожі новини

3 коментарі

 1. Артур
  Артур березня 13, 09:53

  Сафонов це підарюга!!!!! гнать в шию підара гнойного !!!

  Відповісти на цей коментар
 2. Артур
  Артур березня 13, 09:50

  а Сафонов ПІДАРАС

  Відповісти на цей коментар
 3. Артур
  Артур березня 13, 09:48

  треба будувати цей зваод і не заважати інвесторам а така собі названа громадська організація люстраційна !а саме Сімбіленко Н І ,яка суне свого носа туди куди пес не суне свого …..,заважає првцювати і розвиватися !НЕХАЙ БУДЕ ПРОКЛЯТА СІМБІЛЕНКО ТА КУЛІШ ТА КОПЧА

  Відповісти на цей коментар

Написати коментар

Вашу електронну адресу не буде опубліковано!
Обов'язкові поля позначено * *

Популярне за сьогодні

No top posts yet
Березень 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют   Кві »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031